Przewodnik - Szwajcaria, Szwajcaria - opisy regionów, miast, historia i geografia, atrakcje i zabytki. Zapraszamy do poznania alpejskiego kurortu.
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Szwajcaria.com.pl  >  Mapa i przewodnik: Szwajcaria

Na wakacje: Szwajcaria


Przewodnik turystyczny: Szwajcaria
Zdjęcia Szwajcaria
Jeden z najbogatszych krajów świata, usytuowany w Europie Zachodniej, bez dostępu do morza. Składa się z 26 kantonów, z których każdy jest suwerenny z własną konstytucją. Doskonałe miejsce do uprawiania sportów: wspinaczki, narciarstwa, snowboardu, sportów wodnych, lotniczych i ekstremalnych. Około 60% powierzchni kraju to tereny alpejskie i przedalpejskie. Bywa nazywany „kraj alpejski” lub „dom gór”. Szwajcaria słynie przede wszystkim z Alp, swojej neutralności i banków. Najpiękniejsze miejsca w szwajcarskich górach można podziwiać m.in. w regionie Jungfrau; tu leży najwyżej w Europie położona stacja kolejowa - miejsce, gdzie zmierza wielu turystów. Zielone polany i ciemne lasy można podziwiać w paśmie Jury, nieskażone cywilizacją krajobrazy w Parku Narodowym, poza tym zobaczyć tu też można lodowiec czy szczyt Matterhorn - raj dla miłośników alpinizmu. Szwajcaria zachwyca również urokliwymi miastami z bezcennymi zabytkami i specyficznym klimatem. Wśród historycznych zabytków na pierwszym miejscu jest stolica kraju - Berno ze średniowiecznym śródmieściem, Bazylea, której na wiosnę organizuje się festiwal Fastnacht, znany Zurych oraz Lozanna ze słynną gotycką katedrą. We Fryburgu oglądać można tradycyjne gotyckie domy ze stromymi schodami położone przy wąskich uliczkach.

Klimat i pogoda w Szwajcarii

pogoda: Genewa

16°C
Słonecznie
opady:brak
zachmurzenie:brak
ciśnienie:1013 hPa
wiatr:310° 4 km/h
 • Wycieczki: Szwajcaria


 • Przewodnik turystyczny: Szwajcaria
 • Regiony


  • Szwajcaria Zachodnia – wizytówką regionu jest jego zróżnicowanie terenu, występują tutaj wysokie góry jak i jeziora. Największym zbiornikiem Szwajcarii Zachodniej jest Jezioro Genewskie, które posiada mnóstwo wspaniałych plaż oraz miejsc do uprawiania sportów wodnych.
  • Szwajcaria Północna – obszar graniczący z Niemcami, jego najbardziej znanym miastem jest Zurych.
  • Szwajcaria Centralna – region o zróżnicowanym terenie. Będąc tam warto odwiedzić krainę Oberland, która jest turystycznym sercem Szwajcarii.
  • Szwajcaria Wschodnia – w regionie tym znajdują się największe centra turystyczne, co roku wschodnią cześć kraju odwiedza ogromna liczba turystów.
  • Szwajcaria Południowa – region słynie z licznych kurortów wypoczynkowych, uzdrowisk i źródeł termalnych.
 • Ośrodki i atrakcje


  • Największe miasta: Zurych, Bazylea, Berno, Genewa, Lozanna.
  • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Wodospady Saut du Douds, Lodowiec Aletsch, Jezioro Genewskie, Szwajcarski Narodowy Park, Rzymski Teatr w Augusta Raurica.
  • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Region Jeziora Genewskiego, Region Zurychu, Berneński Oberland, Wallis, Wschodnia Gryzonia.
 • Geografia i przyroda


 • Szwajcaria to państwo federacyjne, leżące w Europie Zachodniej. Powierzchnia całego kraju wynosi około 42 tys. kilometrów, na którym żyje około 8 mln społeczeństwa. Szwajcaria to kraj o różnorodnym ukształtowaniu terenu, znajdują się tutaj zarówno góry jak i doliny. Południowa i wschodnia cześć to najwyższe góry Europy- Alpy, natomiast na północnym zachodzie, wzdłuż granicy z Francją, wznoszą się porośnięte lasami Góry Jura. Szwajcaria to także wspaniałe jeziora np. Jezioro Genewskie, Bodeńskie oraz piękne alpejskie łąki, które przeznaczone są pod uprawę rolniczą i wypas bydła. Na szwajcarskich terenach panuje klimat umiarkowani, gdzie średnia temperatura powietrza porą zimową wynosi około -1°C, a w lecie około 18°C. Na terenie kraju od 1914 roku utworzono Narodowy Park, który posiada ogromną ilość gatunków zwierząt oraz ptaków. Spotkać tam można jelenie czerwone, koziorożce, rysie, lisy, wilki oraz niedźwiedzie brunatne. W parku rośnie około 650 gatunków roślin.
 • Historia


 • Tereny dzisiejszej Szwajcarii zasiedlone były już 2000 lat temu przez plemię Helwetów, którzy zajmowali się rybołówstwem, hodowlą bydła oraz rolnictwem. W I w. p.n.e. Rzymianie podbili ten obszar i utworzyli prowincję, którą nazwali Helwecja. W kolejnych stuleciach Helwecja podbijane była przez Burgundów, Alemanów i Franków, którzy wprowadzili nową cywilizację skupiającą się na chrześcijaństwie. Jednakże po upadku państwa rządzącego przez Franków, większą część kraju zajęło feudalne, germańskie państwo – Szwabia. W 1291 roku trzy kantony (Uri, Schwyz i Unterwalden) utworzyły związek wzajemnej obrony i podjęły walkę o uniezależnienie się ode Cesarstwa Rzymskiego. Dopiero w 1648 roku kantony te wywalczyły niepodległość. W 1815 roku na Kongresie Wiedeńskim Szwajcaria oficjalnie została uznana krajem neutralnym, a jej terytorium poszerzono o kolejne 22 kantony. Dzięki takiemu zdarzeniu Szwajcarię ominęły wszystkie wojny, które miały miejsce w XIX i XX wieku. Od tych ważnym wydarzeń Szwajcaria stała się popularnym i najbogatszym krajem oraz miejscem gdzie alokowane są środki pieniężne i gdzie największe międzynarodowe firmy posiadają swoją siedzibę.
 • Sporty i rekreacja


  • Szwajcaria jest krajem, gdzie można uprawiać wiele sportów, począwszy od zimowych, poprzez wodne, a kończąc na sportach ekstremalnych.
  • Miłośnicy wspinaczek górskich mogą wybrać się w okolicę Pontresina oraz Meiringen, gdzie działają renomowane szkółki alpinistyczne. Wieloletni i doświadczeni wspinacze często wybierają się na słynną Zermatt i Haute Route.
  • Na terenie Szwajcarii działa około 50 kilometrów szlaków pieszych o różnych stopniach trudności. Coraz popularniejsze staje się wędrowanie z kijkami (nordic wolking),
  • Popularnym sportem jest również jazda na rowerze. W Szwajcarii trasy rowerowe przebiegają dolinami rzek i jezior. Interesującą drogą jest: trasa wzdłuż Rodanu, z Genewy do Andermatt przez Lozanne, Montreux i Sion.
  • Żeglarstwo, windsurfing i narty wodne do jedne z najczęściej uprawianych sportów wodnych.
  • Na terenach górzystych, lodowcach miłośnicy sportów zimowych mogą jeździć na nartach oraz snowboardzie.
  • Góry to także wspaniałe miejsca, gdzie można uprawiać lotniarstwo, paralotniarstwo oraz skoki spadochronowe.
  • W Szwajcarii popularnymi sportami ekstremalnymi są: rafting, kanioning oraz blade cross, czyli jazda na specjalnych łyżworolkach po górskich terenach.
 • Informacje praktyczne


  • Waluty – 1 frank szwajcarski (1CHF)
  • Wizy – – nie są wymagane, turysta polski musi mieć jedynie przy sobie dowód osobisty lub paszport.
  • Stolica – Berno
  • Czas – zimą - UTC +1, latem UTC +2
  • Język – Szwajcarzy posługują się 4 językami: niemieckim, francuskim, włoskim, retoromańskim.
  • Ubiór – – nie ma żadnych ograniczeń, co do ubioru, jedynie zwiedzając kościoły i klasztory należy mieć na sobie długą spódnice, czy spodnie oraz zasłonięte ramiona.

Genewa - prognoza pogody, Szwajcaria

7200000
Aktualne warunki

Czwartek
30 czerwca
Słonecznie
16°C
Słonecznie
opady:brak
zachmurzenie:brak
wilgotność:88%
widoczność:10 km
ciśnienie:1013 hPa
wiatr:310° 4 km/h
Czwartek
30 czerwca
Umiarkowane opady deszczu
min: 12°C    max: 28°C
Umiarkowane opady deszczu
opady:5.7 mm
wiatr:187°  17 km/h
wsch. słońca:05:47
zach. słońca:21:31
Piątek
1 lipca
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 11°C    max: 21°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:4.1 mm
wiatr:140°  11 km/h
wsch. słońca:05:47
zach. słońca:21:31
Sobota
2 lipca
Słonecznie
min: 8°C    max: 27°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:63°  8 km/h
wsch. słońca:05:48
zach. słońca:21:31
Niedziela
3 lipca
Słonecznie
min: 13°C    max: 30°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:202°  8 km/h
wsch. słońca:05:49
zach. słońca:21:30
Poniedziałek
4 lipca
Możliwe przejściowe opady deszczu
min: 14°C    max: 29°C
Możliwe przejściowe opady deszczu
opady:2.3 mm
wiatr:82°  5 km/h
wsch. słońca:05:49
zach. słońca:21:30

Genewa - klimat w Szwajcarii

Szwajcaria - kiedy na wakacje?
 • Różnorodną krajobrazowo Szwajcarię odwiedzać można przez cały rok.
 • Wiosnę warto spędzić nad jeziorami Maggiore i Lugano, gdzie odbywają się festiwale muzyczne. Ta słoneczna i ciepła pora roku sprzyja również zwiedzaniu kraju. Podobnie jest jesienią (do połowy października) na niżej położonych obszarach. Wtedy odbywają się też winobrania.
 • Lata bywają gorące, dlatego wycieczki najlepiej zaczynać wczesnym rankiem. Około południa często pojawiają się chmury, a wieczorem wieją zimne wiatry. Lato to okres największych opadów – na południu w postaci popołudniowych burz, a na północy mżawki.
 • Sezon kąpielowy nad jeziorami w kantonie Ticino trwa od czerwca do września. Temperatury powietrza wynoszą tu 23-25 ºC w czerwcu i wrześniu oraz 27 ºC w lipcu i w sierpniu. Nad Jeziorem Genewskim jest nieco chłodniej (24-25 ºC w lipcu i w sierpniu).
 • Śnieżne zimy sprzyjają uprawianiu narciarstwa. Długo utrzymujący się śnieg oraz występowanie lodowców sprawiają, iż w niektórych miejscach szusować można nawet latem.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
0,0,1,3,8,11,13,13,10,6,2,0,3,6,10,13,19,22,25,25,20,14,8,5,1.5,3.0,5.5,8.0,13.5,16.5,19.0,19.0,15.0,10.0,5.0,2.5
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
245677886422
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
56,53,62,65,76,82,73,89,93,92,82,67,82,73,69,67,67,65,65,68,74,79,79,78
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
131012161313121111141514

Szwajcaria wycieczki: oferty wczasów Szwajcaria

Zdjęcia - Szwajcaria

Szwajcaria zdjęcie 1Szwajcaria zdjęcie 2Szwajcaria zdjęcie 3
Szwajcaria zdjęcie 4Szwajcaria zdjęcie 5Szwajcaria zdjęcie 6
Szwajcaria zdjęcie 7Szwajcaria zdjęcie 8Szwajcaria zdjęcie 9
Szwajcaria zdjęcie 10Szwajcaria zdjęcie 11
Szwajcaria - więcej zdjęć

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Tropikalne wakacje na plaży
Tropikalne wakacje na plaży
Skorzystaj z usług portalu turystycznego TravelOne.pl i zarezerwuj wakacje w jednym z egzotycznych zakątków świata. Dzika przyroda, safari, plaże i turkusowe morze czekają na Ciebie na wakacjach w Kenii. Wycieczki Tajlandia łączą w sobie poznawanie odmiennej kultury, świątyń i niezwykłych zabytków z wypoczynkiem na plażach Phuket czy Pattaya. Wakacje Malediwy to rajskie plaże skąpane w lazurze oceanu i bungalowy zawieszone nad krystalicznie czystą wodą. Tropikalne plaże, kubańskie rytmy znajdziesz na wczasy Karaiby. Wycieczki Emiraty Arabskie oferują przepych i nowoczesność połączone z kulturą i tradycją orientu.
 
Majorka Last Minute - wakacje pełne słońca i dobrej zabawy >>
Hotel Sofitel Agadir Royal Beach***** - luksusowe wakacje w Maroko >>
Rajskie wakacje na Bali - sprawdź ofertę hoteli >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne