Ta część kraju graniczy z Włochami, Austrią i Lichtensteinem. Obejmuje przede wszystkim region Gryzonii. Stolicą kantonu jest Chur. W tym wysuniętym regionie zlokalizowane są największe centra turystyczne, narciarskie i sportowe (Davos, St. Moritz, Pontresina) oraz pierwszy w Alpach i jedyny w Szwajcarii park narodowy - Parc Naziunal Svizzer. Davos jest też najwyżej w Europie położonym miastem i światowej sławy ośrodkiem narciarskim. Gryzonia jest niezwykle ciekawa pod względem kulturowym, o bogatych tradycjach i folklorze. Dzieli się na Wschodnią i Zachodnią. Ludzie tutaj posługują się trzema językami (oficjalne języki) – niemieckim, włoskim i retoromańskim.
Różnorodną krajobrazowo Szwajcarię odwiedzać można przez cały rok.
Wiosnę warto spędzić nad jeziorami Maggiore i Lugano, gdzie odbywają się festiwale muzyczne. Ta słoneczna i ciepła pora roku sprzyja również zwiedzaniu kraju. Podobnie jest jesienią (do połowy października) na niżej położonych obszarach. Wtedy odbywają się też winobrania.
Lata bywają gorące, dlatego wycieczki najlepiej zaczynać wczesnym rankiem. Około południa często pojawiają się chmury, a wieczorem wieją zimne wiatry. Lato to okres największych opadów – na południu w postaci popołudniowych burz, a na północy mżawki.
Sezon kąpielowy nad jeziorami w kantonie Ticino trwa od czerwca do września. Temperatury powietrza wynoszą tu 23-25 ºC w czerwcu i wrześniu oraz 27 ºC w lipcu i w sierpniu. Nad Jeziorem Genewskim jest nieco chłodniej (24-25 ºC w lipcu i w sierpniu).
Śnieżne zimy sprzyjają uprawianiu narciarstwa. Długo utrzymujący się śnieg oraz występowanie lodowców sprawiają, iż w niektórych miejscach szusować można nawet latem.